MaviPusula.Net

Bisikletin icadı 200 yaşında!

Bisikletin icadı 200 yaşında!

Bisikletin mucidi Karl Drais, doğduğu Karlsruhe kentinde 12 Haziran 1817 yılında bisikletini tanıtmıştı. Ahşap bisikletiyle Mannheim kentinde ilk denemesinden sonra dünyada hızla gelişen bisiklet diğer ulaşım araçlarına büyük rakip oldu.

12 Haziran Pazartesi günü, bisikletin icadının 200. yıldönümü Almanya‘nın değişik kentlerinde çeşitli programlarla kutlanacak.

Son bir ay içinde Almanya‘nın Karlsruhe ve Mannheim kentlerinde düzenlenen yıldönümü kutlama törenlerine 60 binden fazla kişi katıldı. 12 Haziran Pazartesi günü bisikletin icadının 200. yıldönümü Almanya ve Avrupa‘nın diğer ülkelerinde farklı kutlamalara sahne olacak.

ÇEVRE DOSTU ULAŞIM

Almanya‘da halkın yüzde 95’i bisiklet kullanıyor. 81 milyon nüfuslu Almanya‘da 74 milyon bisiklet bulunuyor. Aynı zamanda bisiklet Almanya‘da en çok çalınan eşyaların başında geliyor, yılda yaklaşık 400 bin bisiklet çalınıyor. Almanlar her yıl bisikletle ortalama 26 milyon kilometre yol yapıyor. Sağlığa büyük faydası olan bisiklet kullanımı, enerji tasarrufunun yanı sıra, çevrenin ve ekolojinin korumasına da büyük katkı sağlıyor.

Karl Drais‘in “Laufmaschine” yani “Yürüyen Makine” adını verdiği bisiklet bugün 200 yaşında!

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ