MaviPusula.Net

Doğru nefes kaliteli hayat!

Doğru nefes kaliteli hayat!

Her insan doğduğu anda nefes alıp vermeyi biliyor ama zamanla doğru nefes almayı unutabiliyoruz. Neden yanlış nefes alıyoruz ve bunu nasıl kolayca düzeltebiliriz?

NEFES ALIRKEN YAPTIĞIMIZ HATALAR

Yetişkinlerin büyük çoğunluğu dikey nefes olarak tanımlanan sığ nefesler alıyor.  Eğer nefesiniz akciğerlerinizin altından yukarı doğru çıkıyor, göğsünüz ve omuzlarınız yukarı kalkıyorsa, siz de bu çoğunluğa dahilsiniz.  Bunun anlamı akciğerlerinizin sadece küçük bir kısmını kullanıyorsunuz, bunu yaparken de omuzlarınızı ve boynunuzu kaldırarak kasıyorsunuz. 

Beden bu tarz sığ nefes alış verişleri stresle ilişkilendiriyor. Bu da beyninize kilo alma, kötü uyku ve benzeri birçok hormonu arttıracak sinyaller göndermesine yol açıyor.

PEKİ DOĞRU NEFES NASIL ALINIR?

Doğru nefes almak aslında çok basit: Nefesinizi önce karnınıza doldurup sonra akciğerlere doğru çekmeniz yeterli.  

Karın nefesi olarak da adlandırılan bu nefes alma tarzında karnınızın gözle görülür şekilde şişip iniyor olması gerekiyor.

İlk başta biraz zorlansanız bile, alıştığınızda karından aldığınız nefesin vücudunuza rahatlama sinyalleri gönderdiğini hissedeceksiniz. 

Üstelik konunun uzmanı Dr. Vranich’e göre “Bir kez vücudunuzun alt kısmından nefes almaya başladığınızda, karın kaslarınız inanılmaz derecede güçlü olacak”. Kaslı bir karna fazla kimsenin itirazı olmasa gerek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ