MaviPusula.Net

Madencilikte yeni model Berat Albayrak açıkladı

Madencilikte yeni model Berat Albayrak açıkladı

Enerji Bakanı Berat Albayrak, maden sahaları için, sektörün ve pazarın katma değerli ürün elde edeceği yeni modeli başlatacaklarını, yeni maden yönetmeliğinin kısa sürede çıkacağını duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, maden sahaları için, sektörün ve pazarın, katma değerli ürün elde edeceği yeni bir modeli başlatacaklarını duyurarak, “Biz ham kromları, ham bakır, ham altınları ihraç ediyoruz ancak 10 katına bize geri dönüyor. Bu model, hem yatırımcı dostu hem ülkeye, istihdama ve sektörün büyümesine katkılı hem de ortaya konan katma değerle Türkiye’nin cari açığına ilaç olacak bir süreç olmalı” dedi.

Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında gerçekleştirilen “Madencilik Sektör Toplantısı”nda konuşan Bakan Albayrak, maden sektörünün Türkiye için çok hayati ve kritik bir sektör olduğunu vurguladı. Bakan Albayrak, en kritik ve sıfır toleransla yaklaşacakları konularından birinin de güvenlik olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Allah korusun bir kaza olduğu zaman madencilik sektörü duruyor. Bu kadar yer altı kaynağımız var, bununla ilgili tüm bilimsel çalışmalarla birlikte altyapısal iyileştirme ve geri dönüşümü sağlayacağız ama babadan kalma metotlarla değil. 21. yüzyıldayız, kendimizi ve Türkiye’yi güncelleyeceğiz. İş sağlığı ve güvenliği, bundan sonraki sürecin sacayağıdır. Maden yönetmeliğiyle ilgili husus tamamlandı, müsteşar beyden geçti ve bana geldi. İnşallah ağustos ayı içinde yönetmeliği çıkartıyoruz.”

Yeniden yapılanmanın bir başka önemli adımının da Maden Koordinasyon Kurulu olduğunu aktaran Albayrak, karşılaşılan problemleri minimuma indirmek için ilişkili kurumların üst düzey yetkilileriyle bir koordinasyon kurulu oluşturulacağını söyledi. Sorunları minimuma indirecek, netice odaklı yeni bir süreci başlatmak niyetinde olduklarını yineleyen Albayrak, yıl sonuna kadar iki bin 500 olarak hedeflenen maden sahasının ihale süreçlerini başlatacaklarını belirtti.
.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ