MaviPusula.Net

Norveç, 1947’den bu yana en kurak yazını yaşıyor

Norveç, 1947’den bu yana en kurak yazını yaşıyor
Norveç, son 70 yılın en kurak yazını yaşıyor. Uzmanlar, ‘Bu yıl toplam ürün, normalin yarısından fazla olmayacak’ tespiti yapıyor.

Norveç’te bu yaz yaşanan kuraklık, 1947’den bu yana yaşanan en büyük kuraklık olarak açıklandı.

Norveç Meteoroloji Enstitüsünde iklim araştırmacısı olan Ketil Tunheim, Klassekampen (Sınıf Mücadelesi) gazetesine yaptığı açıklamada, kuraklığın özellikle Hedmark, Oppland, Møre ve Romsdal bölgelerinde yaşandığına dikkat çekti.

İnnlandet Yüksek Okulu Eğitim Görevlisi Thomas Cottis de, Devlet İstatistik Enstitüsü SSB’nin istatistiki bilgilerini inceleyerek 1947’deki kuraklığın bu yıla göre daha ılımlı olduğunu belirtti ve “1947’deki kuraklık verileriyle karşılaştırıldığında, elde edilen ürünlerde çok fazla fark olmadığı görülüyor. Bu yıl toplam ürün, normalin yarısından fazla olmayacak” dedi. Cottis dünya genelinde ısının “Bir derece artmasının” sonuçlarının yaşandığına dikkat çekerek, “Küresel ısınma, tüm aşırı uçların artmasına neden oluyor” dedi.

Cottis, “Bunu ilk kez 2013 kışında, üç ay boyunca Trøndelags ve Møre kıyılarında yağış olmadığı zaman gördük” ifadelerini kullandı.

Senterpartiet (Merkez Partisi-SP) Başkanı Trygve Slagsvold Vedum da buğday hasadıyla ilgili bir resmi Facebook sayfasında paylaştı. Paylaşımında “Çok kötü ürün aldım. Kupkuru” diye yazdı.

SP Başkanı, et üretimi yapan çiftçilerin otların az olmasından dolayı durumdan etkileneceklerini belirtti. Vedum açıklamasında, “Bu yaz gösterdi ki Norveç’in hem tohum hem de tahıl olarak hazır stoklara sahip olması gerekiyor” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ