MaviPusula.Net

YGS puanıyla 4 yıllık bölümler 2017 üniversite taban puanları

YGS puanıyla 4 yıllık bölümler 2017 üniversite taban puanları

YGS’de aldığınız puanla hangi üniversiteye girebilir, hangi bölümlerde okuyabilirsiniz? 4 yıllık üniversitelerin taban puanlarını ÖSYM kılavuzla yayınladı. Bankacılık, tıp, sağlık bölümleri, hemşirelik, hukuk fakültesi, coğrafya öğretmenliği, edebiyat öğretmenliği, mimarlık, mühendislik, turizm ve otelcilik gibi tercih edebileceğiniz bir çok bölüm var. Peki bu üniversitelerin puanları ne kadar diyorsanız sizler için listeleri hazırladık.

Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinin puanlarını gösteren ÖSYM tercih kılavuzuna buraya tıklayıp ulaşabilirsiniz!

Önce tıp fakültelerinin geçen yıl öğrenci aldığı taban ve tavan puanlarına bakalım. Tıp fakültesi LYS’de ortalama 500 ve üstü alan öğrencilere kapılarını açtı. Tıp fakültelerinin taban ve tavan puanları şöyle oldu;

TIP FAKÜLTESİ GEÇEN YIL PUANLARI


Bilgisayar mühendisliği tavan ve taban puanı kaç?:
Gözde mesleklerden biri de bilgisayar mühendisliği. LYS puanıyla bilgisayar mühendisliği seçmeniz için en az 491 puan almanız gerekiyor. 

Üniversite sınıf öğretmenliği taban ve tavan puanları: Öğretmenliği tercih edeceklerin LYS puanlarının en düşük 395 olması gerekiyor. Zira öğretmenlik için taban puan buradan başlıyor. İşte İstanbul’daki bazı üniversitelerin tavan ve taban puanları.

İlköğretim matematik öğretmenliği taban ve tavan puanı kaç: Boğaziçi üniversitesi en az 343 puan istiyor, ODTÜ ise 416 puanla alıyor.

4 yıllık hemşirelik ve sağlık bölümü 2017 taban puanları

 4 yıllık bankacılık ve sigortacılık bölümü 2017 taban puanları

4 yıllık sınıf öğretmenliği ve çocuk gelişimi bölümü taban puanı

4 yıllık muhasebe bölümü taban puanı

4 yıllık eczacılık fakültesi bölümü taban puanı

4 yıllık turizm ve otelcilik bölümü taban puanı

4 yıllık hukuk fakültesi bölümü taban puanı

LYS sayısal puanıyla girilebilecek 4 yıllık bölümler: Sayısal öğrencileri için puan türleri MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 şeklinde ayrılmaktadır.  MF-1 puanı ile öğrenciler sayısal bilimler içerisinde yer alan bölümlere gidebilmektedir. Bu bölümlere örnek olarak ise Matematik Öğretmenliği, Astronomi Bilimi, Uzay Bilimi, İstatistik ve Matematik mühendisliği gibi bölümler tercih edilebilmektedir.

4 yıllık iktisat bölümü taban puanı

4 yıllık elektrik ve elektronik mühendisliği bölümü taban puanı

4 yıllık psikoloji bölümü taban puanı

4 yıllık sınıf uluslararası ilişkiler bölümü taban puanı

 MF-2 puanı ile tercih verecek öğrenciler ise fen bilimleriyle ilişkili olan bölümlere tercih verebilmektedir. Bu bölümler içerisinde Fen Bilgisi Öğretmenliği, Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği, Tarım Ve Ziraat Mühendisliği bulunmaktadır.

MF-3 puanı ile tercih yapacak kişiler için ise yine fen bilimlerinin ağırlıklı olduğu bölümler bulunmaktadır. Bu puan türüyle tercih verecek kişiler Tıp, Veterinerlik, Eczacılık, Diş Hekimliği, Genetik Mühendisliği, Biyokimya Mühendisliği gibi bölümleri tercih edebilmektedir.

4 yıllık mimarlık ve iç mimarlık bölümü taban puanı

 4 yıllık yazılım mühendisliği bölümü taban puanı

4 yıllık fen bilgisi öğretmenliği bölümü taban puanı

 4 yıllık türk dili ve edebiyatı öğretmenliği bölümü taban puanı

4 yıllık fizik öğretmenliği bölümü taban puanı

 MF-4 puanı ise matematik ağırlıklı bir alandır. Bu alan üzerinden mühendislik üzerine bölümlere gidilebilir. Örneğin girilebilecek bölümler şunlar; Bilgisayara Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği gibi bölümlere bu puan türüyle tercih verilebilmektedir.

Eşit ağırlık puanıyla öğrenci alan bölümler : Eşit ağırlık öğrenciler için uygulamada olan puan türleri TM-1, TM-2 ve TM-3 şeklinde ayrılmaktadır. TM-1 puanı matematiğin daha yüksek oranda incelendiği bir alandır. Bu puan türü üzerinden Bankacılık, İşletme, Muhasebe, Maliye, Pazarlama, Uluslar arası Lojistik, Ekonomi, Sigortacılık gibi bölümlere tercih verilebilmektedir.

4 yıllık matematik öğretmenliği bölümü taban puanı

 4 yıllık coğrafya öğretmenliği bölümü taban puanı

 4 yıllık kimya öğretmenliği bölümü taban puanı

 4 yıllık radyo televizyon ve sinema bölümü taban puanı

 4 yıllık eczacılık fakültesi bölümü taban puanı

TM-2 puanı sözel kısmın ve sayısal kısmın yakın oranlarda olduğu puan türüdür. Bu puan türüyle girilebilecek bölümler şunlar; Hukuk, Uluslar arası İlişkiler, Sınıf Öğretmenliği, Kamu Yönetimi Bilim Tarihi gibi bölümlere tercih yapılabilmektedir.

TM-3 puanı hesaplanırken ise alan ağırlığı Türkçe ve Edebiyat kısmıdır. TM-3 puanıyla girilebilecek bölümler; Çocuk Gelişimi, Sosyoloji, Grafik, Felsefe, Rehberlik Öğretmeni, Danışmanlık Arkeoloji gibi bölümlere tercih verebilinmektedir.

LYS sözel puanıyla girilebilecek bölümler : Sözel alanı öğrenciler için ise TS-1 ve TS-2 puanları bulunmaktadır. TS-1 puanında sosyal bilimler dersleri etkilidir. TS-1 puanıyla girilebilecek bölümler; Coğrafya Öğretmenliği,  Reklamcılık, Radyo Ve Televizyon, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, İletişim, Basın ve Yayın, Arkeoloji, Sanat Tarihi ve bu gibi bölümlere tercih verilebilmektedir.

TS-2 puanı ile ise daha çok Türkçe ve Tarih konularının yüzdeleri ağırlık göstermektedir. Bu puan türü ile girilebilecek bölümler; Tarih Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Edebiyat Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Film Yönetmeni Sanat Tarihi gibi bölümlere tercih verilebilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ