MaviPusula.Net

Google kesilen para cezasına itiraz etti

Google kesilen para cezasına itiraz etti

Avrupa Komisyonu tekel karşıtı uygulamalarında şaka tanımıyor. Komisyon bir süredir devam eden davada Amerikalı internet devi Google’a inanılmaz bir ceza kesti. Komisyon, şirketin Google Shopping’te yaptığı uygulamalarla antitröst (tekel karşıtı) yasaları çiğnediğine karar verdi. Şirketin arama alanındaki üstünlüğünü kullanarak rakiplerine haksız yere üstünlük sağladığına karar veren Komisyon, Amerikalı teknoloji devine 2.7 milyar dolar ceza kesti.

Ayrıca Google’dan arama algoritmalarını değiştirmesi istendi. Şirket eğer algoritmalarını değiştirmez ve rakiplerine ait sonuçlara da kendisiyle eşit imkanı sağlamazsa daha ağır cezalar ile karşılaşabilir. Yedi yıldır süren Google davası inanılmaz bir ceza sonuçlandı. Ancak şirketin kararı temyize götürmesi halinde dava yeniden açılabilir. Ancak anlaşılan o ki Komisyon Google’a bir ders vermeye kararlı.

GOOGLE AÇIKLAMA:

“Online alışveriş yaparken siz aradığınız ürünleri kolayca ve hızla bulmak istersiniz, reklamcılar da söz konusu ürünleri tanıtmak ister. Google bu nedenle, kullanıcılarıyla irili ufaklı binlerce reklamvereni her iki taraf için de yararlı olacak yollarla bir araya getiren alışveriş reklamları görüntülemektedir. Bu nedenle saygı duymakla birlikte bugün açıklanan karara katılmıyoruz. Temyiz yoluna gitmeyi düşündüğümüz için Komisyon’un kararını ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz ve gerekçelerimizi anlatmaya devam edeceğiz.”

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ