MaviPusula.Net

Hakan Fidan darbeci yaverin telefonunu mu kullandı?

Hakan Fidan darbeci yaverin telefonunu mu kullandı?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın 15 Temmuz günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korumasıyla yaptığı telefon görüşmesini bugünkü köşesine taşıdı. 

O gece MİT’te yaşananlar” başlıklı yazısında Selvi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın darbeci yaver Levent Türkkan’ın telefonundan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumasını aradığını yazdı. Selvi’nin “15 Temmuz gününe dönüp, objektiflerimizi MİT’e çevirdiğimizde yaşananlar şöyle” diyerek şunları kaleme aldı:

“- Binbaşı O.K. saat 14.45’te MİT’e gelerek ihbarda bulunuyor.

– İhbarı ciddiye alan MİT Müsteşarı saat 16.20’de kriptolu telefondan Genelkurmay 2. Başkanı Org. Yaşar Güler’i arayıp ihbar hakkında bilgi veriyor.

– 16.30’da MİT Müsteşar Yardımcısı Genelkurmay’a giderek, Genelkurmay 2. Başkanı Güler’e darbe planı hakkında bilgi veriyor.

– 16.40’da Genelkurmay Başkanı kriptolu hattan arayarak Güler’in kendisini bilgilendirdiğini, iddiayı araştırdıklarını söylüyor.

– 18.00 MİT Müsteşarı Genelkurmay’a gidiyor. Genelkurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay 2. Başkanı ve MİT Müsteşarı alınacak tedbirleri görüşmeye başlıyor. Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı ve Ankara Garnizon Komutanı’nı ihbarın merkezi olan Kara Havacılık Komutanlığı’na gönderiyor.

Bu arada MİT Müsteşarı Fidan, Genelkurmay Başkanı Akar’a, ‘Bu daha büyük bir planının parçası olabilir mi?’ diye soruyor.

18.30- Genelkurmay Başkanı, TSK’ya hava sahasının uçuşlara kapatıldığını, uçak ve helikopter hareketliliğinin yasaklandığı ve Kara Birliklerinin hareketliliğinin yasaklandığı talimatını geçiyor.”

“TELEFONU DARBECİ YAVER LEVENT TÜRKKAN ÇEVİRİYOR”

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korumasıyla Genelkurmay’da yaptığı görüşmenin ayrıntısını Abdulkadir Selvi şöyle anlattı:

“Hakan Fidan bu arada ‘Cumhurbaşkanı’nı bilgilendirmem lazım’ diyor. Ancak Genelkurmay karargâhına girerken her zaman olduğu gibi cep telefonlarını aracında bıraktığı için, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, telefonun bağlanması için talimat veriyor. Telefonu darbeci yaver Levent Türkkan çeviriyor. Fidan, Cumhurbaşkanı’nın koruma müdürü Muhsin Köse ile bilinen o konuşmayı yapıyor. Muhsin Köse, kendisinin Levent Türkkan’a ait telefondan aranması nedeniyle dikkatli konuşuyor. Demek ki bir güven sorunu yaşanıyor.

MİT Müsteşarı saat 20.20’ye kadar Genelkurmay’da kaldıktan sonra ayrılıyor.

Bu arada Genelkurmay Başkanı’nın Genelkurmay’a gelmesi üzerine darbenin sızdığı yönünde paniğe kapılan FETÖ’cüler, darbeyi gece 03.00’ten 21.00’e çekiyor. Cumhurbaşkanı ve halkın ayakta olması nedeniyle, bu 6 saat darbecilerin başarısız olmasındaki ilk adım oluyor.”

Abdülkadir Selvi’nin yazısının tamamını okumak için tıklayın

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ