MaviPusula.Net

Natürel zeytinyağı Alzheimer’dan koruyor

Natürel zeytinyağı Alzheimer’dan koruyor

Türkiye Alzheimer Derneği’nce, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle düzenlenen toplantıda, natürel sızma zeytinyağının Alzhemier hastalığından koruduğu belirtildi.

 Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Başar Bilgiç, toplantıda yaptığı açıklamada, Akdeniz tipi beslenmenin koruyucu etkisine dikkat çekti.
  HASTALIĞA KARŞI DİRENÇ KAZANDIRIYOR
Bilgiç, “Bugüne kadar yapılan birçok çalışmada Akdeniz tipi diyetle beslenenlerde demans riski azalmış olarak bulunmuştu. Bu sene 6 bin yaşlı ile yapılan yeni bir çalışmada Akdeniz tipi diyetle beslenmenin yaşlılarda zihinsel bozukluk gelişme riskini yüzde 30-35 arasında azalttığı gösterildi. Bu diyetin ana unsuru olan zeytinyağının bu olumlu etkinin arkasındaki neden olabileceği öne sürülse de, bu konuda kesin bir kanıt yoktu. Yakın tarihli bir çalışmada zeytinyağı içeren bir diyetle beslenen farelerde Alzheimer ile ilişkili beyin değişikliklerin daha az ortaya çıktığı gösterildi. Zeytinyağı ile beslenen hayvanların beyni Alzheimer hastalığında biriken maddelere ve zararlı süreçlere karşı çok daha dirençli bir şekilde savaşabiliyor” ifadelerini kullandı.
OLUMLU SONUÇLAR ELDE EDİLİYOR
Çalışmada dikkat edilmesi gereken noktalardan birinin, zeytinyağının tipi olduğunu vurgulayan Bilgiç, şunları kaydetti: “Natürel sızma denilen, rafine olmayan ve bekletilmeyen zeytinlerden sıkılan zeytinyağıyla bu olumlu sonuçlar elde edilebiliyor. Bu özellikte olmayan zeytinyağlarının ise olumlu etkisi olup olmadığı henüz bilinmiyor.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ