MaviPusula.Net

Red Hat, Red Hat Enterprise Linux 7.4 ’ü erişime açtı

Red Hat, Red Hat Enterprise Linux 7.4 ’ü erişime açtı

Red Hat, yine dünya lideri kurumsal Linux platformu Red Hat Enterprise Linux 7.4’ü erişime açtığını duyurdu.

Red Hat Enterprise Linux 7.4, BT karmaşıklığını azaltmak için tasarlanmış yeni otomasyon yetenekleri sunarken, geleneksel ve bulut yerlisi uygulamalarında iş yükü güvenliğini ve performansı da artırıyor. Böylece hem fiziksel sunucularda ve sanal makinelerde hem de genel, hibrit ve çoklu bulut işlemlerinde kurumsal BT’nin ihtiyaçlarına cevap veren güçlü ve esnek bir işletim sistemi sağlanıyor.

Bu işletim sistemi, geleneksel fiziksel sunucular ve sanal makinelerden yeni nesil bulut hizmetlerine kadar kurum genelinde her yerde, kurulum ayak izlerini birbirine bağlayan kritik bir temel taşı olarak işlev görüyor. Red Hat Enterprise Linux 7.4, açık kaynak inovasyonunu kurumsal sınıf istikrarıyla bir araya getirerek dijital dönüşüme temel oluştururken, mevcut sistemleri ve iş yükleri de koruyor.

Güvenlik özellikleri 

BT altyapısına yönelen tehditler arttıkça, kurumlar, ihlalleri önlemek ve zayıf noktalarını daha etkin yönetebilmek için yazılım yığınlarında güvenlik inovasyonlarına ihtiyaç duyuyorlar.  Bu inovasyon işletim sistemi seviyesinde başlıyor ve Red Hat Enterprise Linux 7.4, gerek bulut yerlisi gerekse geleneksel kritik iş yükleri için daha emniyetli üretim ortamı yaratmak için tasarlanan yeni ve zengin özelliklerle birlikte geliyor:

  • Denetim sisteminin kütüğüne alınan olayları yöneticilerin süzmesini kolaylaştıran ve kritik olaylarla ilgili daha çok bilgi toplayarak büyük miktardaki kayıtları yorumlayan güncelleştirilmiş denetim yetenekleri.
  • USB Guard: Tak-çalıştır cihazlar üzerinde daha iyi kontrol sağlayan bu özellik, kullanıcıların hem veri sızıntılarını hem de veri püskürtmelerini sınırlamalarına yardımcı oluyor.
  • Konteyner güvenliğini yükseltme işlevi ve SELinux ile OverlayFS desteği, arka plandaki dosya sistemini koruyor ve docker kullanma yeteneği veriyor; ayrıca ayrıntılara erişim kontrolü için ad boşluklarını birlikte kullanıyor.

Performans

Modern iş uygulamaları daha fazla bant genişliği ve depolama kapasitesi gerektiriyor. Bu da geleneksel sistemlere ve donanımlara bir performans baskısı getiriyor. Hem modernleşmek hem de kurumlarının BT altyapılarını güçlendirmek isteyen kurumların ihtiyacı için tasarlanan Red hat Enterprise Linux 7, ağ bağlantıları ve depolama performansını artırmak için yaratılan yeni özellikler sunuyor:

  • NVMe Over Fabric desteği sayesinde müşteriler daha büyük esneklik kazanıyor ve Ethernet veya Infiniband altyapıları üzerindeki veri merkezlerinde konuşlanan yüksek performanslı NVMe depolama cihazlarına erişirken ek yükler azalıyor.
  • Genel buluta kurulan Red Hat Enterprise Linux performansında genel iyileştirmeler; bunlar arasında ön yükleme sürelerinin azalarak kritik iş uygulamalarının daha hızlı başlatılabilmesi ve yeni ağ yetenekleri kazandırmak için Amazon Web Services (AWS) üzerinde Elastic Network Adapter (ENA) desteği öne çıkıyor.

Linux Konteynerler ve Red Hat Enterprise Linux Atomic Host

Linux konteynerleri işletmelerin modern uygulamalar geliştirme, kurma ve yönetme şekillerinde bir evrim geçirilmesini sağlayarak kurumların uygulama yaşam döngülerinin yönetiminde esnekliği artırıyor, uygulama geliştirme ve operasyonel verimi üst seviyelere taşıyor. Red Hat Enterprise Linux 7.4’ü temel alan Red Hat Enterprise Linux Atomic Host’un son versiyonu, kurumsal sınıf Linux konteynerlere daha da zengin özellikler katıyor:

  • SELinux ve OverlayFS için sağlanan entegre desteğin yanı sıra overlay2 depolama grafik sürücü için de verilen tam destek sayesinde performanstan ödün vermeden artırılmış güvenlik.
  • Rpm-ostree ile paket katmanlamaya tam destek: Böylece  ana işletim sistemine denetim aracıları ve sürücüler gibi yeni paketlerin eklenmesini sağlanıyor.
  • Technology Preview ile birlikte LiveFS’in eklenmesi kullanıcıların sistemi yeniden yüklemeden güvenlik güncellemelerini ve katman paketlerini kurmalarını sağlıyor. 

Yönetim ve Otomasyon

Çıplak metalden buluta kadar geniş bir yelpazeye yayılan veri merkezi ayak izleri ve BT ortamlarının kontrol altına alınmasıyla ilgili karmaşıklıklar artmaya devam ediyor. Red Hat Enterprise Linux  7.4, Ansible Tower  ile çalışan Red Hat Satellite ve otomasyon yeteneklerine ek olarak bir de Technology Preview adı altında Red Hat Kurumsal Linux Sistem Rollerini de tanıtıyor. Sistem Rolleri Red Hat Enterprise Linux’un tüm ana versiyonlarında ortak yönetim sağlıyor; böylece, sadece bir kez oluşturularak geniş kapsamlı ve heterojen Red Hat Linux kurulumlarında yeni bir değişiklik yapmaya gerek olmadan kullanılan Ansible otomasyonu ile iş akışını otomatikleştiriyor.

Çoklu mimariler için Red Hat Enterprise Linux 7.4

Konu veri merkez altyapısı ise Red Hat, müşterilerinin seçimlerine bağlı kalmayı sürdürüyor. Red Hat Enterprise Linux 7.4, bu taahhüdünü, IBM Power, IBM z Systems ve 64-bit ARM (Development Preview olarak) dahil birçok mimari ile birlikte işlev görerek yerine getiriyor.  Bu sürüm, IBM Power Little Endian mimarisine yönelik olarak High Availability ve Resilient Storage Add-Ons’un yanı sıra Open Container Initiative (OCI) işleyiş süresi ve görsel format desteği de veriyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ